Czy warto położyć płytki rektyfikowane w łazience

Płytki ceramiczne to najpopularniejszy sposób na wykończenie łazienki. Sklepy oferują bardzo bogaty i urozmaicony wybór w tym zakresie. Niewątpliwie na uwagę zasługują tutaj płytki rektyfikowane, które oz zwykłych płytek ceramicznych różnią się pod wieloma względami.

Tym co z pewnością przykuwa uwagę w pierwszej kolejności jest cena – płytki rektyfikowane są droższe, ale specjaliści od aranżacji wnętrz podkreślają, że opłaca się ponieść dodatkowy koszt. Z czego to wynika? W głównej mierze z innego sposobu obróbki niż ma to miejsce w przypadku zwykłych płytek – tutaj najistotniejszą jego częścią jest proces rektyfikacji. Polega on na tym, że krawędź płytek jest mechanicznie ścinana oraz szlifowana. Ogromnym atutem takiej właśnie obróbki jest to, że uzyskuje się płytki o praktycznie identycznych rozmiarach (plus minus maksymalnie 0,2 mm). W przypadku tradycyjnych płytek rozbieżności w wymiarach są znacznie większe (mogą wynieść nawet i 3 mm), co widać w szczególności przy większych powierzchniach i co przysparza niemałych kłopotów przy układaniu powierzchni. Ponadto płytki rektyfikowane odznaczają się ostrymi bokami, które tworzą kąty proste.

Płytki rektyfikowane układać można na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga zastosowania fugi, drugi zaś nie. Jeżeli jednak ktoś decyduje się na metodę bezspoinową, musi koniecznie liczyć się z tym, że wiąże się to z ryzykiem pęknięć. Znacznie bezpieczniej zatem przy układaniu opisywanych tu płytek wykorzystywać fugi. Efekt końcowy sprawia w każdym bądź razie bardzo przyjemne wrażenie – uzyskuje się gładką powierzchnię, z praktycznie niewidocznymi krawędziami płytek. Podłoga lub ściana – w zależności od tego, gdzie płytki rektyfikowane zostały ułożone – prezentuje się niczym tafla wody, dzięki czemu całe pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej eleganckiego. Płytki rektyfikowane znakomicie nadają się do mniejszych łazienek, ponieważ powiększają je optycznie. Doskonale pasują również do nowoczesnych aranżacji. Wzór oraz kolor można wybrać wedle indywidualnych potrzeb i upodobań.