Modne i nowoczesne okna

Co warto wiedzieć o stolarce okiennej, gdy chodzi o jej ewentualny wybór?

Wybór okien jest czymś nader ważnym, a mianowicie ma diametralne znaczenie gdy chodzi o swobodne funkcjonowanie w danym miejscu, co za tym idzie dużą rolę odgrywa tutaj pozyskanie światła dziennego. Dlatego ich wygląd, wielkość to nie jedyne parametry, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę gdy chodzi o ich zakup, przede wszystkim na samym początku trzeba na nie spojrzeć z perspektywy tego gdzie mają zostać wykorzystane. Możemy być pewni, iż dobra stolarka okienna to pomimo dużych wydatków inwestycja jaka zapewni nam spokój na wiele długich lat, wpłyną one także na estetykę danego miejsca nie tylko gdy chodzi o jego zewnętrzne ale również wewnętrzne walory.

Jaki rodzaj okien wybrać?

Jeszcze kilka lat temu, niemal wszyscy decydowali się na wymianę okien drewnianych na PCV, dzisiaj można mówić o odwrotnym wręcz trendzie, gdyż okna drewniane tworzone w oparciu o nowoczesne rozwiązania wcale nie ustępują parametrom technicznym tych z PCV. Dodatkowo co odgrywa duże znaczenie, okna drewniane wydają się bardziej ciekawsze pod kątem stylistycznym, z czym zapewne zgodzi się bardzo wiele osób. Na korzyść okien PCV przemawia atrakcyjna ich cena, a co za tym idzie ogromna ilość krajowych producentów jaka oferuje nam takie właśnie rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, iż okna powinny gwarantować odpowiednią szczelność, niekiedy w adekwatny sposób funkcjonować w miejscu ich zastosowania, oraz umożliwiać to co najważniejsze a mianowicie przenikanie światła dziennego.

Co przemawia na korzyść okien aluminiowych?

Jeszcze do niedawna okna aluminiowe pojawiały się wyłącznie w biurowcach oraz obiektach typowo przemysłowych, jednak powoli można dostrzec także ich zastosowanie w domach jednorodzinnych. Znacznie mniejsza waga a tym samym dużo większa wytrzymałość oraz sztywność w stosunku do okien drewnianych czy plastikowych sprawiają, iż przekłada się to iż wpływa to na ich odporność.

Wybierając okna pamiętajmy o ich przenikaniu ciepłym U oraz przepuszczalności energii cieplnej G

Okna powinny nam zawsze oferować odpowiednią izolację, definiuje się ją za pomocą współczynnika przenikania ciepła U i przepuszczalności energii cieplnej G.

W pierwszym przypadku pozwala on na stwierdzenie stopnia przenikania ciepła do danego miejsca, im jest on mniejszy tym większa jest co oczywiste izolacja termiczna, gdyż mniej ciepła dostaje się do danego miejsca.

Przepuszczalność energii cieplnej, określa przepuszczalność samej energii słonecznej po zewnętrznej stronie naszej szyby oraz jednocześnie tego jak przechodzi ona do wewnątrz pomieszczenia. Im jest ona większa tym więcej energii przedostaje się do danego pomieszczenia, a co za tym idzie w okresie chociażby zimy pozwala na jej wykorzystanie w kontekście wewnętrznej temperatury.